Minnesota Intercollegiate Athletic Conference Link to official site

1999 MIAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 4 Concordia-Moorhead  7  Minn. St. Moorhead  44  Final
@ Fargodome

Sep. 11 Gustavus Adolphus  38  Martin Luther  14  Final
  Trinity International  21  Bethel  59  Final
  Augsburg  29  Mayville St.  27  Final
  Bemidji St.  24  St. Thomas  14  Final
  UW-Eau Claire  28  St. John's  40  Final
  Northwestern (Minn.)  14  Carleton  21  Final
  Carthage  21  St. Olaf  14  Final
  Jamestown  9  Hamline  30  Final

Sep. 18 Bethel  15  Concordia-Moorhead  17  Final
  St. Thomas  33  St. Olaf  3  Final
  Carleton  0  Gustavus Adolphus  38  Final
  Macalester  7  St. John's  42  Final
  Augsburg  15  Hamline  10  Final

Sep. 25 Gustavus Adolphus  49  Macalester  6  Final
  Concordia-Moorhead  35  Carleton  6  Final
  St. Olaf  27  Augsburg  30  Final
  Hamline  14  Bethel  41  Final
  St. John's  34  St. Thomas  18  Final

Oct. 2 St. Thomas  17  Gustavus Adolphus  16  Final
  Macalester  27  Carleton  26  Final
  Augsburg  0  St. John's  55  Final
  Bethel  39  St. Olaf  13  Final
  Concordia-Moorhead  14  Hamline  6  Final

Oct. 9 Macalester  14  St. Thomas  60  Final
  Hamline  13  Carleton  16  Final
  St. John's  20  Bethel  24  Final
  Gustavus Adolphus  38  Augsburg  12  Final
  St. Olaf  10  Concordia-Moorhead  17  Final

Oct. 16 Concordia-Moorhead  3  St. John's  7  Final
  Carleton  7  St. Thomas  27  Final
  Hamline  20  St. Olaf  25  Final
  Augsburg  27  Macalester  7  Final
  Bethel  20  Gustavus Adolphus  26  Final

Oct. 23 St. John's  20  Hamline  3  Final
  St. Thomas  30  Augsburg  20  Final
  Macalester  0  Bethel  74  Final
  St. Olaf  27  Carleton  19  Final
  Gustavus Adolphus  44  Concordia-Moorhead  10  Final

Oct. 30 Bethel  22  St. Thomas  20  Final
  St. Olaf  14  St. John's  21  Final
  Concordia-Moorhead  40  Macalester  0  Final
  Carleton  7  Augsburg  52  Final
  Hamline  7  Gustavus Adolphus  19  Final

Nov. 5 St. Thomas  22  Concordia-Moorhead  7  Final

Nov. 6 Augsburg  14  Bethel  31  Final
  St. John's  41  Carleton  6  Final
  Gustavus Adolphus  36  St. Olaf  17  Final
  Macalester  14  Hamline  45  Final

Nov. 11 Hamline  3  St. Thomas  13  Final
  Macalester  17  St. Olaf  47  Final

Nov. 12 Bethel  47  Carleton  26  Final
  Concordia-Moorhead  5  Augsburg  7  Final
  St. John's  31  Gustavus Adolphus  16  Final

Nov. 20 UW-Stevens Point  10  St. John's  23  Final

Nov. 27 Central  9  St. John's  10  Final

Dec. 4 Pacific Lutheran  19  St. John's  9  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos