Middle Atlantic Conference Link to official site

2013 MAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 14 Lebanon Valley  28  Widener  35  Final
  Albright  18  Stevenson  24  Final
  Wilkes  18  Lycoming  34  Final
  Delaware Valley  42  Misericordia  17  Final RC

Sep. 20 Stevenson  55  FDU-Florham  22  Final

Sep. 21 Widener  21  Wilkes  0  Final
  King's  17  Lebanon Valley  38  Final
  Delaware Valley  20  Albright  17  Final RC
  Misericordia  14  Lycoming  52  Final

Sep. 28 FDU-Florham  21  Lebanon Valley  65  Final RC
  Lycoming  16  Widener  14  Final RC
  Stevenson  23  Delaware Valley  41  Final RC
  Albright  48  King's  29  Final RC
  Wilkes  33  Misericordia  14  Final

Oct. 5 Widener  31  Stevenson  10  Final
  King's  41  Misericordia  40  Final
  Lebanon Valley  17  Wilkes  6  Final
  Delaware Valley  16  Lycoming  19  Final RC RC
  Albright  52  FDU-Florham  7  Final RC

Oct. 12 FDU-Florham  21  King's  52  Final
  Lycoming  7  Lebanon Valley  14  Final RC

Oct. 18 Delaware Valley  45  FDU-Florham  30  Final RC

Oct. 19 King's  31  Stevenson  24  Final RC
  Misericordia  20  Widener  38  Final
  Wilkes  12  Albright  30  Final RC

Oct. 26 Stevenson  17  Wilkes  21  Final
  FDU-Florham  14  Widener  59  Final
  King's  21  Delaware Valley  14  Final RC
  Lebanon Valley  31  Misericordia  14  Final
  Albright  17  Lycoming  20  Final RC

Nov. 1 Wilkes  38  FDU-Florham  16  Final

Nov. 2 Lycoming  24  King's  28  Final
  Widener  19  Albright  33  Final RC
  Misericordia  3  Stevenson  48  Final
  Lebanon Valley  34  Delaware Valley  31  Final RC RC

Nov. 9 King's  20  Widener  52  Final
  Stevenson  6  Lebanon Valley  30  Final RC
  FDU-Florham  12  Lycoming  55  Final
  Albright  42  Misericordia  19  Final RC
  Delaware Valley  31  Wilkes  27  Final RC

Nov. 16 Wilkes  28  King's  35  Final
  Widener  28  Delaware Valley  50  Final RC
  Lycoming  36  Stevenson  20  Final RC
  Lebanon Valley  25  Albright  40  Final RC RC
  Misericordia  63  FDU-Florham  40  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Hobart at Dickinson
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Catholic at McDaniel
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.