Middle Atlantic Conference Link to official site

2013 MAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 6 Widener  21  Wesley  33  Final RC
  N.C. Wesleyan  9  Stevenson  19  Final RC

Sep. 7 Morrisville State  26  Wilkes  41  Final RC
  Lycoming  2  Brockport  30  Final
  William Paterson  21  King's  19  Final RC
  Gettysburg  62  Misericordia  40  Final
  Rowan  27  Delaware Valley  35  Final RC
  Montclair State  14  Lebanon Valley  15  Final
  Kean  14  Albright  30  Final RC

Sep. 13 FDU-Florham  18  TCNJ  12  Final

Sep. 14 Lebanon Valley  28  Widener  35  Final
  Albright  18  Stevenson  24  Final
  Wilkes  18  Lycoming  34  Final
  Delaware Valley  42  Misericordia  17  Final RC

Sep. 20 Stevenson  55  FDU-Florham  22  Final

Sep. 21 Widener  21  Wilkes  0  Final
  King's  17  Lebanon Valley  38  Final
  Delaware Valley  20  Albright  17  Final RC
  Misericordia  14  Lycoming  52  Final

Sep. 28 FDU-Florham  21  Lebanon Valley  65  Final RC
  Lycoming  16  Widener  14  Final RC
  Stevenson  23  Delaware Valley  41  Final RC
  Albright  48  King's  29  Final RC
  Wilkes  33  Misericordia  14  Final

Oct. 5 Widener  31  Stevenson  10  Final
  King's  41  Misericordia  40  Final
  Lebanon Valley  17  Wilkes  6  Final
  Delaware Valley  16  Lycoming  19  Final RC RC
  Albright  52  FDU-Florham  7  Final RC

Oct. 12 FDU-Florham  21  King's  52  Final
  Lycoming  7  Lebanon Valley  14  Final RC

Oct. 18 Delaware Valley  45  FDU-Florham  30  Final RC

Oct. 19 King's  31  Stevenson  24  Final RC
  Misericordia  20  Widener  38  Final
  Wilkes  12  Albright  30  Final RC

Oct. 26 Stevenson  17  Wilkes  21  Final
  FDU-Florham  14  Widener  59  Final
  King's  21  Delaware Valley  14  Final RC
  Lebanon Valley  31  Misericordia  14  Final
  Albright  17  Lycoming  20  Final RC

Nov. 1 Wilkes  38  FDU-Florham  16  Final

Nov. 2 Lycoming  24  King's  28  Final
  Widener  19  Albright  33  Final RC
  Misericordia  3  Stevenson  48  Final
  Lebanon Valley  34  Delaware Valley  31  Final RC RC

Nov. 9 King's  20  Widener  52  Final
  Stevenson  6  Lebanon Valley  30  Final RC
  FDU-Florham  12  Lycoming  55  Final
  Albright  42  Misericordia  19  Final RC
  Delaware Valley  31  Wilkes  27  Final RC

Nov. 16 Wilkes  28  King's  35  Final
  Widener  28  Delaware Valley  50  Final RC
  Lycoming  36  Stevenson  20  Final RC
  Lebanon Valley  25  Albright  40  Final RC RC
  Misericordia  63  FDU-Florham  40  Final

Nov. 23 Lebanon Valley  17  Wittenberg  59  Final RC
NCAA Division III playoffs, first round
  Franklin and Marshall  38  Delaware Valley  14  Final RC
ECAC Southeast Bowl
  Juniata  34  Albright  45  Final RC
ECAC Southwest Bowl Game
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
Video
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
Live Stats
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
Video Live Stats
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
Live Stats
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Video Live Stats
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
Live Stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
Audio
1:00 PM
Hobart at Brockport
Live Stats Audio
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Video Live Stats Audio
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
Video Live Stats
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
Audio
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Video Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
7:00 PM
Denison at Marietta
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
Live Stats
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Live Stats
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
8:30 PM
Redlands at Trinity (Texas)
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
Video
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Albright at Salisbury
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
Audio
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Video Live Stats Audio
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
Central at Whitworth
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Live Stats
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats