Independent Link to official site

2009 IND schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 5 Birmingham-Southern  27  LaGrange  30  Final
  Huntingdon  31  Maryville (Tenn.)  13  Final
  St. Thomas  54  Macalester  14  Final

Sep. 12 Macalester  17  Crown  27  Final
  Faulkner  12  Huntingdon  45  Final
  LaGrange  19  Shorter  42  Final
  Menlo  7  Chapman  21  Final

Sep. 19 Maryville (Tenn.)  23  LaGrange  6  Final
  Huntingdon  13  UW-Oshkosh  31  Final
  Macalester  52  Maranatha Baptist  12  Final

Sep. 26 Wesley  56  LaGrange  7  Final
  Carleton  38  Macalester  0  Final
  Louisiana College  21  Huntingdon  34  Final
  Chapman  8  Whitworth  23  Final

Oct. 3 Macalester  7  Northwestern (Minn.)  31  Final
  LaGrange  20  Lincoln (Mo.)  7  Final
  Chapman  23  Pomona-Pitzer  20  Final

Oct. 10 MacMurray  6  LaGrange  48  Final
  Macalester  35  St. Scholastica  13  Final
  Millsaps  36  Huntingdon  47  Final
  Whittier  21  Chapman  6  Final

Oct. 17 LaGrange  37  Eureka  10  Final
  Huntingdon  53  Westminster (Mo.)  34  Final
  Chicago  28  Macalester  24  Final
  Chapman  14  Occidental  20  Final

Oct. 24 Westminster (Mo.)  17  LaGrange  34  Final
  Martin Luther  34  Macalester  20  Final
  Greenville  14  Huntingdon  40  Final
  Cal Lutheran  49  Chapman  13  Final

Oct. 30 Minnesota-Morris  3  Macalester  0  Final
@ Metrodome

Oct. 31 LaGrange  13  Huntingdon  51  Final
  Claremont-Mudd-Scripps  9  Chapman  13  Final

Nov. 7 Hamline  38  Macalester  6  Final
  Huntingdon  59  Birmingham-Southern  28  Final
  Redlands  27  Chapman  24  Final

Nov. 12 Huntingdon  0  South Ala.  35  Final

Nov. 14 LaGrange  21  Greenville  28  Final
  Chapman  17  La Verne  14  Final

Nov. 21 Mississippi College  56  Huntingdon  35  Final
NCAA Division III Playoffs
iCalendar RSS Feed
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Anna Maria at Worcester State
TBA
McDaniel at Catholic
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:30 PM
Trine at Manchester
Sep. 6: All times Eastern
TBA
RPI at Norwich
TBA
Plymouth State at Castleton State
TBA
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
TBA
St. Lawrence at Coast Guard
TBA
Thomas More at Wesley
TBA
Rhodes at Austin
TBA
Arizona Christian at George Fox
12:00 PM
Dickinson at Hobart
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
1:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Sewanee at DePauw
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Central at Benedictine
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading