Iowa Intercollegiate Athletic Conference Link to official site

2002 IIAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 7 Simpson  14  Washington U.  16  Final
  Wartburg  24  UW-Oshkosh  20  Final
  Monmouth  23  Loras  40  Final
  Cornell  41  Colorado College  14  Final
  Southwest Minn. St.  41  Buena Vista  24  Final

Sep. 14 Minnesota-Morris  20  Luther  40  Final
  Central  14  Augustana  34  Final
  Coe  50  Eureka  0  Final
  Martin Luther  17  Dubuque  36  Final

Sep. 21 Loras  7  Central  17  Final
  Upper Iowa  6  Coe  28  Final
  Buena Vista  17  Simpson  20  Final
  Cornell  14  Wartburg  31  Final
  Luther  38  Dubuque  10  Final

Sep. 28 Simpson  13  Coe  42  Final
  Dubuque  0  Loras  34  Final
  Buena Vista  25  Cornell  35  Final
  Wartburg  41  Luther  0  Final
  Central  50  Upper Iowa  0  Final

Oct. 5 Upper Iowa  22  Dubuque  12  Final
  Luther  9  Buena Vista  19  Final
  Coe  20  Central  21  Final
  Cornell  26  Simpson  38  Final
  Loras  3  Wartburg  34  Final

Oct. 12 Wartburg  43  Upper Iowa  7  Final
  Dubuque  0  Coe  48  Final
  Simpson  7  Central  21  Final
  Cornell  33  Luther  28  Final
  Buena Vista  19  Loras  35  Final

Oct. 19 Upper Iowa  13  Buena Vista  38  Final
  Coe  21  Wartburg  13  Final
  Loras  42  Cornell  23  Final
  Luther  14  Simpson  38  Final
  Central  37  Dubuque  0  Final

Oct. 26 Buena Vista  5  Coe  40  Final
  Wartburg  14  Central  0  Final
  Cornell  28  Upper Iowa  35  Final
  Luther  23  Loras  13  Final
  Simpson  35  Dubuque  6  Final

Nov. 2 Central  28  Buena Vista  14  Final
  Dubuque  7  Wartburg  40  Final
  Upper Iowa  14  Luther  33  Final
  Coe  35  Cornell  19  Final
  Loras  48  Simpson  69  Final

Nov. 9 Buena Vista  28  Dubuque  20  Final
  Cornell  0  Central  48  Final
  Loras  17  Upper Iowa  14  Final
  Luther  10  Coe  21  Final
  Simpson  17  Wartburg  33  Final

Nov. 16 Upper Iowa  32  Simpson  45  Final
  Wartburg  58  Buena Vista  3  Final
  Dubuque  13  Cornell  50  Final
  Coe  28  Loras  20  Final
  Central  33  Luther  3  Final

Nov. 23 UW-La Crosse  18  Coe  21  Final
  Lake Forest  0  Wartburg  45  Final

Nov. 30 Wartburg  15  Linfield  52  Final
  Coe  14  St. John's  45  Final RC
iCalendar RSS Feed
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading