Eastern Collegiate Football Conference Link to official site

2013 ECFC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 6 Becker  35  Fitchburg State  33  Final
  Mount Ida  21  Mass-Dartmouth  20  Final RC

Sep. 7 Norwich  7  RPI  20  Final RC
  Husson  7  Hartwick  33  Final
  Worcester State  34  Anna Maria  6  Final RC
  Castleton State  35  Plymouth State  31  Final RC
  Gallaudet  31  Shenandoah  20  Final RC

Sep. 12 SUNY-Maritime  20  Massachusetts Maritime  24  Final RC
Sixth Annual Chowder Bowl

Sep. 14 Anna Maria  55  Maine Maritime  49  Final RC RC
  Husson  0  Springfield  36  Final RC
  MIT  34  Becker  0  Final
  Endicott  43  Castleton State  7  Final RC
  Apprentice School  14  Gallaudet  38  Final RC
  Plymouth State  37  Mount Ida  26  Final RC
  St. Lawrence  14  Norwich  3  Final RC

Sep. 21 Alfred State  0  Husson  13  Final RC
  Castleton State  8  RPI  23  Final RC
  Rochester  13  Gallaudet  37  Final RC
  Springfield  41  Mount Ida  0  Final RC
  Norwich  31  WPI  14  Final RC RC
  Merchant Marine  7  SUNY-Maritime  6  Final RC
  Hartwick  45  Becker  19  Final

Sep. 28 Anna Maria  0  Catholic  49  Final RC
  SUNY-Maritime  23  William Paterson  49  Final RC RC

Oct. 5 Gallaudet  7  Mount Ida  6  Final RC RC
  Castleton State  3  Husson  34  Final RC
  Anna Maria  24  SUNY-Maritime  35  Final RC
  Becker  9  Norwich  20  Final

Oct. 12 Norwich  22  Gallaudet  30  Final RC RC
  Mount Ida  37  Castleton State  19  Final RC RC
  Husson  35  Anna Maria  14  Final
  SUNY-Maritime  30  Becker  7  Final RC

Oct. 19 Gallaudet  38  Castleton State  12  Final RC
  Anna Maria  34  Mount Ida  56  Final RC
  Becker  18  Husson  19  Final RC
  SUNY-Maritime  21  Norwich  42  Final RC RC

Oct. 26 Castleton State  6  SUNY-Maritime  38  Final RC
  Husson  13  Gallaudet  16  Final RC
  Mount Ida  36  Becker  25  Final RC
  Anna Maria  6  Norwich  38  Final RC

Nov. 2 SUNY-Maritime  17  Husson  39  Final RC
  Gallaudet  40  Becker  34  Final RC
  Norwich  38  Mount Ida  19  Final RC
  Castleton State  14  Anna Maria  42  Final RC

Nov. 9 Becker  20  Castleton State  3  Final
  Anna Maria  7  Gallaudet  35  Final RC
  Husson  23  Norwich  28  Final
  Mount Ida  7  SUNY-Maritime  16  Final RC

Nov. 15 Becker  24  Anna Maria  19  Final

Nov. 16 Mount Ida  6  Husson  0  Final RC RC
  Norwich  31  Castleton State  13  Final
  Gallaudet  6  SUNY-Maritime  7  Final RC RC

Nov. 23 Gallaudet  7  Hobart  34  Final RC RC
NCAA Division III playoffs, first round
  Norwich  27  Springfield  28  Final
ECAC Bowl Game
iCalendar RSS Feed
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:00 PM
Ursinus at Millersville
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Catholic at McDaniel
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Hobart at Dickinson
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
6:00 PM
Redemption Christian College at Southern Virginia
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.