Centennial Conference Link to official site

2013 CC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 6 TCNJ  20  Ursinus  28  Final

Sep. 7 Hobart  30  Dickinson  7  Final RC
  Thiel  20  Juniata  41  Final RC RC
  Moravian  7  Ithaca  31  Final
  Johns Hopkins  38  Randolph-Macon  14  Final RC RC
  Gettysburg  62  Misericordia  40  Final
  Franklin and Marshall  13  Washington and Lee  14  Final RC
  Apprentice School  6  Muhlenberg  59  Final RC
  Susquehanna  28  Merchant Marine  35  Final RC
  Catholic  48  McDaniel  16  Final

Sep. 14 Susquehanna  7  Johns Hopkins  24  Final RC
  Moravian  14  McDaniel  21  Final RC
  Ursinus  41  Gettysburg  23  Final
  Muhlenberg  21  Franklin and Marshall  28  Final
  Juniata  37  Dickinson  14  Final RC

Sep. 21 Franklin and Marshall  9  Ursinus  20  Final RC
  Gettysburg  16  Juniata  38  Final RC
  Dickinson  24  Susquehanna  21  Final
  McDaniel  0  Muhlenberg  58  Final
  Johns Hopkins  52  Moravian  14  Final RC

Sep. 28 Moravian  7  Dickinson  31  Final
  Susquehanna  28  Gettysburg  42  Final
  Juniata  16  Franklin and Marshall  46  Final
  McDaniel  21  Ursinus  40  Final
  Muhlenberg  13  Johns Hopkins  45  Final RC

Oct. 5 Johns Hopkins  65  Juniata  10  Final RC
  Ursinus  52  Moravian  44  Final
  Gettysburg  50  McDaniel  28  Final
  Susquehanna  18  Muhlenberg  38  Final RC
  Dickinson  14  Franklin and Marshall  35  Final
Battle for the Wagon

Oct. 18 Dickinson  17  Johns Hopkins  42  Final RC

Oct. 19 Juniata  28  Ursinus  7  Final
  Muhlenberg  35  Gettysburg  10  Final
  Franklin and Marshall  28  McDaniel  9  Final
  Moravian  17  Susquehanna  27  Final

Oct. 26 Muhlenberg  27  Juniata  7  Final
  Franklin and Marshall  42  Moravian  52  Final RC
  Johns Hopkins  34  Gettysburg  16  Final RC
  McDaniel  31  Dickinson  38  Final
  Ursinus  30  Susquehanna  10  Final

Nov. 2 Susquehanna  36  Franklin and Marshall  41  Final
  Gettysburg  21  Moravian  41  Final RC
  Dickinson  3  Muhlenberg  42  Final RC
  Ursinus  18  Johns Hopkins  24  Final RC
  Juniata  42  McDaniel  21  Final

Nov. 9 Franklin and Marshall  30  Johns Hopkins  45  Final RC
  Juniata  27  Moravian  14  Final
  McDaniel  43  Susquehanna  42  Final
  Dickinson  7  Gettysburg  42  Final
  Muhlenberg  41  Ursinus  10  Final

Nov. 16 Susquehanna  10  Juniata  17  Final
  Johns Hopkins  52  McDaniel  21  Final RC
  Gettysburg  26  Franklin and Marshall  36  Final
  Moravian  12  Muhlenberg  24  Final RC
  Ursinus  31  Dickinson  0  Final

Nov. 23 Wesley  29  Johns Hopkins  24  Final RC RC
NCAA Division III playoffs, first round
  Franklin and Marshall  38  Delaware Valley  14  Final RC
ECAC Southeast Bowl
  Salisbury  21  Muhlenberg  19  Final
ECAC Bowl Game
  Juniata  34  Albright  45  Final RC
ECAC Southwest Bowl Game
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos