American Southwest Conference Link to official site

2014 ASC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 4 East Texas Baptist  20  Tex. A&M-Commerce  98  Final

Sep. 6 Huntingdon  42  Louisiana College  49  Final
  Howard Payne  30  Trinity (Texas)  27  Final
  Mary Hardin-Baylor  43  Millsaps  7  Final RC
  Sul Ross State  15  Texas Lutheran  61  Final
  Hardin-Simmons    Southwestern    Cancelled

Sep. 13 Texas Lutheran  37  Hardin-Simmons  14  Final
  Sul Ross State  20  Southwestern  27  Final RC
  Howard Payne  27  Wayland Baptist  21  Final
  Louisiana College  10  Alcorn St.  52  Final
  Redlands  0  Mary Hardin-Baylor  36  Final RC RC
  Austin  27  East Texas Baptist  43  Final

Sep. 20 Trinity (Texas)  14  Sul Ross State  6  Final
  Southwestern Assemblies  25  Howard Payne  38  Final
  Texas Lutheran  38  Louisiana College  32  Final RC
  Hardin-Simmons  37  Wayland Baptist  23  Final
  Mary Hardin-Baylor  41  UW-La Crosse  22  Final RC
  Southwestern  34  East Texas Baptist  58  Final RC

Sep. 27 Howard Payne  16  Austin  19  Final
  Langston  29  Hardin-Simmons  30  Final
  Wayland Baptist  24  Sul Ross State  27  Final
  Louisiana College  37  Bacone  13  Final
  Kean  7  Mary Hardin-Baylor  73  Final RC
  Millsaps  15  East Texas Baptist  68  Final RC

Oct. 4 Louisiana College  21  Wesley  56  Final RC
  Trinity (Texas)  17  Hardin-Simmons  42  Final
  Texas Lutheran  54  Howard Payne  27  Final RC
  Sul Ross State  0  Okla. Panhandle  56  Final

Oct. 11 Mary Hardin-Baylor  56  Sul Ross State  9  Final RC
  East Texas Baptist  49  Texas Lutheran  55  Final

Oct. 18 Louisiana College  24  Mary Hardin-Baylor  45  Final RC
  Sul Ross State  12  Hardin-Simmons  19  Final
  Howard Payne  54  East Texas Baptist  53  Final

Oct. 25 Mary Hardin-Baylor  72  Texas Lutheran  16  Final RC
  Hardin-Simmons  51  Howard Payne  20  Final
  East Texas Baptist  49  Louisiana College  52  Final

Nov. 1 Hardin-Simmons  28  Mary Hardin-Baylor  41  Final RC
  Howard Payne  28  Louisiana College  55  Final
  Sul Ross State  30  East Texas Baptist  45  Final

Nov. 8 East Texas Baptist  19  Hardin-Simmons  35  Final
  Mary Hardin-Baylor  84  Howard Payne  13  Final RC
  Louisiana College  26  Sul Ross State  25  Final

Nov. 15 Hardin-Simmons  35  Louisiana College  42  Final RC
  Mary Hardin-Baylor  83  East Texas Baptist  19  Final RC
  Howard Payne  21  Sul Ross State  60  Final

Nov. 23 Texas Lutheran  20  Mary Hardin-Baylor  27  Final RC RC
NCAA playoffs, first round

Nov. 29 Linfield  31  Mary Hardin-Baylor  28  Final RC
NCAA playoffs, second round
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
Sewanee at Kenyon
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos