American Southwest Conference Link to official site

2006 ASC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 2 Austin  0  Texas Lutheran  45  Final
  McMurry  0  Menlo  14  Final
  Howard Payne  7  Southern Nazarene  0  Final
  East Texas Baptist  0  Trinity (Texas)  41  Final
  UW-Stevens Point  17  Hardin-Simmons  49  Final
  Mississippi College  52  Millsaps  28  Final

Sep. 9 Mary Hardin-Baylor  10  Christopher Newport  15  Final
  McMurry  23  Austin  0  Final
  Louisiana College  41  Millsaps  38  Final
  Ouachita Baptist  47  East Texas Baptist  14  Final
  Trinity (Texas)  9  Texas Lutheran  14  Final
  Southwest Assemblies of God  6  Sul Ross State  35  Final

Sep. 16 East Texas Baptist  17  Howard Payne  24  Final
  Mississippi College  28  Texas Lutheran  21  Final
  Mary Hardin-Baylor  45  Sul Ross State  2  Final
  Louisiana College  12  McMurry  23  Final
  Linfield  6  Hardin-Simmons  21  Final

Sep. 23 Howard Payne  16  Paul Quinn  9  Final
  Sul Ross State  17  East Texas Baptist  16  Final
  McMurry  26  Mississippi College  36  Final
  Hardin-Simmons  -  Louisiana College  -  Cancelled
  Texas Lutheran  9  Mary Hardin-Baylor  31  Final

Sep. 30 LaGrange  7  Louisiana College  50  Final
  Mississippi College  28  Hardin-Simmons  48  Final
  Mary Hardin-Baylor  38  McMurry  15  Final
  East Texas Baptist  28  Texas Lutheran  31  Final
  Howard Payne  56  Sul Ross State  60  Final

Oct. 7 Texas Lutheran  28  Howard Payne  23  Final
  McMurry  24  East Texas Baptist  41  Final
  Hardin-Simmons  16  Mary Hardin-Baylor  28  Final
  Louisiana College  31  Mississippi College  28  Final

Oct. 14 Sul Ross State  31  Texas Lutheran  10  Final
  East Texas Baptist  17  Hardin-Simmons  56  Final
  Howard Payne  21  McMurry  25  Final
  LaGrange  0  Mississippi College  33  Final
  Mary Hardin-Baylor  56  Louisiana College  7  Final

Oct. 21 Mississippi College  14  Mary Hardin-Baylor  41  Final
  Hardin-Simmons  42  Howard Payne  23  Final
  McMurry  15  Sul Ross State  34  Final
  East Texas Baptist  32  Louisiana College  29  Final
@ Shreveport

Oct. 28 UW-Whitewater  7  Mary Hardin-Baylor  3  Final
  Texas Lutheran  35  McMurry  14  Final
  East Texas Baptist  35  Mississippi College  30  Final
  Sul Ross State  14  Hardin-Simmons  56  Final
  Howard Payne  47  Louisiana College  45  Final

Nov. 4 Hardin-Simmons  35  Texas Lutheran  7  Final
  Mary Hardin-Baylor  33  East Texas Baptist  28  Final
  Mississippi College  15  Howard Payne  30  Final
  Louisiana College  35  Sul Ross State  28  Final

Nov. 11 Sul Ross State  7  Mississippi College  31  Final
  Texas Lutheran  24  Louisiana College  22  Final
  Howard Payne  7  Mary Hardin-Baylor  55  Final
  McMurry  13  Hardin-Simmons  42  Final

Nov. 18 Hardin-Simmons  21  Mary Hardin-Baylor  33  Final

Nov. 25 Washington and Jefferson  27  Mary Hardin-Baylor  30  Final

Dec. 2 Mary Hardin-Baylor  20  Wesley  34  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos